Roslags Gin EKO
Ekologisk nyhet, Roslags Gin EKO släpps på Systembolaget den tredje juni!
Norrtelje Brenneri kan berätta att vi nu släpper Roslags Gin EKO, enligt London Dry Gin-standard.
Förutom de obligatoriska ingredienserna har vi även använt oss av lokala och ekologiska råvaror, som bl.a. rönnbär och enbär. Med en touch av ekologisk blodgrapefrukt.
Roslags Gin EKO är destillerad i våra små kopparpannor av Brännmästare Kristina Anerfält-Jansson. Smakrådgivare är Johan Widnersson, som närmast kommer från Plaza Hotel i New York där han var utsedd till Beverage Manager. Johan har en genuin bakgrund inom den globala bar- och nattklubbsindustrin.
Roslags Gin EKO släpps på Systembolaget TSE sortiment den tredje juni med artikelnummer 40027-01. TSE betyder att den finns på hyllan i de tre exklusivbutikerna, exempelvis SB Hamngatan i Stockholm. Till övriga Systembolag går den att beställa. Den kommer också att finnas på fartyg, flygplatser och i Tyskland.
Roslags Gin EKO håller en alkoholhalt på 42% och kostar på Systembolaget 395:- för 700ml.
PS: Givetvis ingår den i provningspaletten under våra besökslördagar.

ÄGARE TILL NORRTELJE BRENNERI
BARA SEX MIL FRÅN STOCKHOLM OCH UPPSALA
VANN SILVERMEDALJ I SIN KLASS I TÄVLINGEN DESTILLATA I ÖSTERRIKE 2012.